Projekt Cestou přírodovědných a technických oborů napříč Středočeským krajem

Náš projekt si zejména klade za cíl přiblížit žákům základních škol našeho regionu naše obory Zemědělec – farmář, Zahradník a ukázat jim odbornou vazbu i na obory ostatní. Nejužší a nejčetnější bude naše spolupráce se ZŠ Brodce, Dolní Slivno a s oběma ZŠ v Benátkách n.J.

Využijeme k tomu tři základní formy. V první u nás absolvují výuku v zahradnictví při pěstování rostlin a v dílnách při zpracování kovů a dřeva. Druhá zahrnuje celoroční, pravidelně se opakující volnočasové aktivity, tedy kroužky. Připravený je kroužek chovu zvířat, zaměřený na chov koní a chov včel. Dalším je kroužek dílenský, zaměřený na péči o starou zemědělskou techniku a její renovaci.

V rámci projektu vybudujeme společně v naší lokalitě naučnou přírodovědnou stezku. Na procházku po ní pozveme žáky dalších základních škol Mladoboleslavska a připravíme jim zajímavý naučný program. To je třetí forma.

Projekt je však širší, obsahuje například i stáže pedagogických pracovníků ZŚ u nás.

--> Podrobné informace o projektu
--> Tisková zpráva, Tisková konference k projektu (.pdf)
--> Tisková zpráva, Školáci v novém projektu poznávají krávu i svěrák



Inovace vzdělávání na SOŠ a SOU Horky nad Jizerou

Naše škola je zapojena do dalšího projektu EU peníze středním školám v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) spolufinancovaným evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

Projekt je zaměřen na zavedení inovativních metod do výuky s důrazem na propojení teoretických a praktických dovedností žáků v oborech Cukrář, Kuchař-Číšník, Zemědělec-Farmář, Zahradník, Gastronomie a Cestovní ruch. Cílem projektu je také zatraktivnění těchto oborů pro nové uchazeče o studium a zajištění lepší pozice pro uplatnění absolventů na pracovním trhu. Zapojeni do vybraných aktivit projektu budou i žáci SOU a SOŠ Vlašim a SOU Čáslav.

Realizace projektu je rozdělena do šesti klíčových aktivit (dále KA).

KA 01 - Vytvoření vzdělávacích modulů
V rámci KA01 jsou vytvořeny vzdělávací moduly pro všechny obory na škole žadatele. Jedná se o obory Cukrář, Kuchař-Číšník, Zemědělec-Farmář, Zahradník, Gastronomie a Cestovní ruch. Moduly jsou zaměřeny na podporu rozvoje klíčových kompetencí žáků, na podporu pochopení a aplikace mezipředmětových vazeb a všechny aktivity jsou směřovány k uplatňování získaných vědomostí v praxi. Dále je připraven jeden společný modul pro všechny obory žadatele zaměřený na podnikatelské dovednosti (KA04).

Pro jednotlivé moduly jsou připraveny výukové materiály v podobě pracovních sešitů pro žáky.

Témata výukových modulů jsou:

  1. Tradiční cukrářské postupy, Moderní úpravy moučníků a jejich servis, netradiční zmrzlinové výrobky
  2. Vliv nekvalitně zpracované suroviny na kvalitu výrobků
  3. Front Cooking
  4. Zážitková gastronomie, Míchání nápojů
  5. Využití malé mechanizace při krajinotvorbě a ošetřování veřejné zeleně, Příprava vlastních výpěstků rostlinného materiálu pro krajinotvornou výsadbu
  6. Pěstování rostlin (v regionu) – dva díly
  7. Fiktivní firma.

KA 02 Pilotní ověření vzdělávacích modulů
Úzce navazuje na předchozí aktivitu a spočívá v pilotáži, tedy samotné výuce jednotlivých připravených modulů na odborném výcviku a v teoretických předmětech. Součástí aktivity je také připravení vhodných podmínek pro praktický nácvik všech aktivit zahrnutých do výukových modulů, konkrétně zřízení gastrostudia, zemědělské učebny a pořízení foliovníku.

KA 03 Odborné vzdělávání a stáže pedagogů
V této klíčové aktivitě bude vzdělávána cílová skupina pedagogů formou účasti na vzdělávacích kurzech a stážích.

KA 04 Rozvoj podnikatelských dovedností
V rámci KA04 jsou rozvíjeny podnikatelské dovednosti žáků všech oborů ve vazbě na KA01. Součástí modulu je založení fiktivní firmy a nácvik podnikání formou OSVČ. Žáci společně realizují vlastní podnikatelský projekt ve formě fiktivní firmy.

KA 05 Projektové dny
V rámci KA05 budou realizovány projektové dny zaměřené na ověřování a procvičování praktických dovedností získaných z výuky vzdělávacích modulů. Půjde o rozšíření probrané látky a její aplikaci podle témat jednotlivých projektových dní. součástí je také příprava na oborové soutěže.

KA 06 Pracovní trhy a Oborové soutěže
Součástí KA06 bude uspořádání "Trhu pracovních příležitostí" při kterém žáci budou prezentovat výsledky absolvovaného vzdělávacího modulu. Přizváni budou potenciální zaměstnavatelé a obchodní partneři školy.

Stěžejní částí aktivity bude také pořádání školních kol odborných soutěž i soutěže meziškolní, s účastí zapojených škol.



Food Right Now – Postavme se hladu!

Společnost Člověk v tísni realizuje nový mezinárodní projekt pro střední školy Food Right Now – Postavme se hladu! Do tohoto projektu je také zapojena Střední odborná škola a střední odborné učiliště Horky nad Jizerou, kromě českých škol jsou zapojeni také učitelé a studenti z Francie, Itálie, Irska a Německa. 

Cílem projektu je zvýšit povědomí o problematice hladu a přístupu k potravinám mezi učiteli a studenty v pěti zemích Evropské unie.
Zapojené a vybrané školy v ČR:


Téma projektu na Střední odborné škole a středním odborném učilišti v Horkách nad Jizerou

Vybrali jsme si téma s názvem „Český česnek“ aneb návrat na česká pole je téma našeho projektu Food Right Now – Postavme se hladu! V příštím roce 2013/2014 budeme pokračovat v tradici – podporování a znovu navrácení českých výrobků, produktů na český trh. Pro další rok máme připravené téma český med a včelařství.

Týmy studentů se svými učiteli budou mít také možnost zapojit se do dalších aktivit probíhajících v rámci projektu, např. do kampaně u příležitosti Světového dne potravin (16. října 2013), kterou podpoří vlastní akcí na své škole či v obci.

V průběhu celého projektu bude vznikat za pomoci zúčastněných učitelů publikace pro výuku témat souvisejících s potravinovou bezpečností. Zpracované příklady dobré praxe budou dány k dispozici pedagogům středních škol z celé ČR.

Projekt Food Right Now – Postavme se hladu! usnadní učitelům i studentům lépe chápat otázky související s produkcí potravin a hladem ve světě, naučí se o nich diskutovat a přicházet s vlastními nápady řešení, do nichž se mohou oni sami zapojit.

Projekt Food Right Now – Postavme se hladu! je financován z prostředků Evropské unie.



Projektu EU peníze středním školám
Inovace výuky cestou využití ICT

Naše škola je zapojena do projektu EU peníze středním školám v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) spolufinancovaným evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR. Cílem projektu Inovace výuky cestou využití ICT je zvýšení kvality výchovně vzdělávacího procesu na SOŠ a SOU Horky nad Jizerou. Projektový záměr vychází z obsahu Školních vzdělávacích programů učebních a studijních oborů školy

Projekt si klade za cíl zlepšení v oblasti dílčích vyhodnocených slabých stránek školy vyplývajících ze závěrů autoevaluace školy. Jedná se zejména ve zlepšení schopností žáků reagovat na vyvíjející se požadavky na trhu práce, rozvíjení vědomostí a dovedností z oblasti ekonomiky a podnikání v oboru, ve zlepšení vybavení školy výpočetní technikou a v oblasti motivace žáků k celoživotnímu vzdělávání. Výstupy projektu zajistí inovaci a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji odborných kompetencí všech žáků školy. V rámci projektu vznikne 480 digitálních učebních materiálů – šablon, které při vyučování podpoří inovativní prvky a zaměřují se na průřezová témata školních vzdělávacích programů napříč obory školy.

Škola bude dovybavena moderní výpočetní technikou s příslušenstvím hardware i software pro přímou výuku žáků i podporu výuky. Budou vytvořeny podmínky pro rozvoj znalostí, schopností a dovedností žáků v oblasti ICT gramotnosti.

Pedagogové se zúčastní specializovaných kurzů v oblasti rozvoje finanční gramotnosti žáků a kvality výuky cizích jazyků na střední škole. Tyto kurzy umožní zkvalitnění výuky, zavádění nových postupů do výuky a využití moderních technologií.

Více informací na stránkách projektu

Tento projekt je spolufinancován v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) spolufinancovaným evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.



Projekt "Gender je všude kolem nás

Naše škola se v dubnu 2013 přihlásila do projektu "Gender je všude kolem nás" pořádaného Českou asociací vzdělávacích institucí, o.s. a financovaného v rámci programu OP LZZ a státního rozpočtu ČR. Projekt bude probíhat do 31.5.2014 a je do něj zapojeno celkem 12 státních (základních nebo středních) škol ze Středočeského kraje (8 z okresu Kladno, 3 z okresu Mladá Boleslav a 1 z okresu Kolín).

Uskutečnil se již 1denní kurz "Gender v prostoru školy", kde jsme byli seznámeni s obsahem projektu. V květnu jsme se zúčastnili zahajovací konference projektu "Zavádění gender konceptu do pedagogické praxe" v Praze a nyní budou následovat víkendové tématicky zaměřené semináře na Orlíku.

Tento projekt je spolufinancován v rámci programu OP LZZ a státního rozpočtu ČR.



Projekt "Poznejte řemesla, poznejte praxi"

Logo projektu

Naše škola je zapojena společně s Krajskou hospodářskou komorou Střední Čechy do projektu „Poznejte řemesla, poznejte praxi“, v rámci programu OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost spolufinancovaným evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR. Hlavním záměrem projektu je zkvalitnění spolupráce institucí počátečního vzdělávání s aktéry na trhu práce v oblasti praktické výuky a uplatnitelnosti žáků. Projekt přispěje k podpoře volby povolání z oblasti řemesel, poskytne informace o daném řemesle, seznámení s výukovým prostředím na vyšším stupni, s příklady dobré praxe, zajistí praktickou výuku, apod.
Konkrétními aktivitami bude vytvoření internetového portálu, obsahujícího on-line nabídku možných exkurzí a praxí u zaměstnavatelů v kraji i v zahraničí využitelné všemi ZŠ a příslušnými SŠ v kraji, přehledné informace o vybraných řemeslech, vzdělávacích zařízeních v kraji. Navazujícími aktivitami bude pilotní ověření nabídek praxí a exkurzí v kraji i zahraničí včetně ukázek praktické výuky s odborníkem.

Internetové stránky projektu naleznete zde.

Tento projekt je spolufinancován evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky




Projekt "Světová škola"

Logo projektu

Popis projektu

Cílem projektu je podpořit učitele a žáky při výuce aktuálních globálních témat za využití metod aktivního učení.

Obsah projektu

Je součástí širšího mezinárodního projektu, do kterého jsou zapojeny organizace a školy z celé Evropy. Obecným smyslem projektu je snaha dlouhodobě přispívat k šíření povědomí o stavu současného světa a pomoc při snižování chudoby ve světě.

Kritéria pro udělení certifikátu Světová škola


Téma projektu na SOŠ a SOU Horky nad Jizerou

Téma "Český kapr" je hlavní záměr našeho projektu Světová škola
Podporování a znovu navrácení českých výrobků, produktů na český trh.

Cíle projektu


Plán aktivit


Žáci oboru Zemědělec – Farmář: absolvování odborné stáže na Střední škole rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína v Třeboni, zpracování prezentace o českém rybářství + (poznatky a zkušenosti z odborné stáže).

Žáci oboru Gastronomie: zpracují prezentaci na téma český kapr v gastronomii, jídla z kapra.

Žáci oboru Cestovní ruch: zpracování zeměpisného tématu české rybníky, formou map a pracovních plakátů, které budou poté umístěné na chodbu školy a do některých tříd.

Personální zabezpečení projektu


Internetové stránky projektu naleznete zde.




Projekt OP VK "CESTA"

Logosled projektu

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Reg. č. projektu: CZ.1.07/1.1.06/01.0011


Dokumenty k projektu



WWW stránky vztahující se k projektu



Výběr z fotogalerií



Žákovské prezentace k projektu "Fondue sobě"


Další prezentace a ukázky prací




Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35, 294 73 Brodce,
telefon: +420 326 312 234, mobil: +420 604 633 999, fax: +420 326 312 119,
e-mail: souhorky@souhorky.cz