Bezpečnost

Během života může každý z nás být svědek událostí, jako jsou živelní pohromy (záplavy a povodně, požáry, vichřice, sněhové kalamity atd.), havárie způsobené nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky (havárie v chemických provozech a skladech) a další, které mohou ohrozit životy, zdraví, majetek nebo i životní prostředí a způsobit velké materiální škody.

Ke zmírnění následků těchto událostí přispívají zejména legislativní a organizační opatření, která přijímá každý vyspělý stát.

Účinně se mohou na zmírnění těchto následků podílet i samotní občané. Proto je důležité znát možná nebezpečí a chování při vzniku těchto událostí. Umět si sám poradit, ale také pomoci svým blízkým a sousedům. K tomu by měly napomoci i tyto informace.

Základní informace pro občany

Autonomní systém výstrahy a varování hl. m. Prahy

Povinnost hl. m. Prahy zabezpečit varování obyvatelstva vyplývá zejména z § 15 zákona č. 239/2000 Sb. a Dodatkového protokolu k Ženevským úmluvám z 12. srpna 1949 článek 61, kterými je Česká republika vázána. Dále pak dle § 23 zákona č. 240/2000 Sb. starosta zabezpečuje varování osob nacházejících se na území obce (městské části) před hrozícím nebezpečím. Základním prostředkem pro vyhlašování varovných signálů v ČR jsou poplachové sirény.

Varovný signál

Od 1.11.2001 platí v ČR nový jednotný signál pro varování obyvatelstva při hrozbě nebo vzniku mimořádné události. Signál Všeobecná výstraha bude vyhlašován kolísavým (přerušovaným!)  tónem sirény po dobu 140 sekund. Může být vyhlašován třikrát za sebou v tříminutových intervalech. V případě elektronických sirén bude po doznění akustického tónu sirény následovat tísňová informace. Následně budou informace podány prostřednictvím hromadných informačních prostředků (televize, rozhlas).

Vyhlašuje se v případě, kdy může dojít k ohrožení životů a zdraví obyvatel v důsledku živelní pohromy (zemětřesení, velké sesuvy půdy), havárie s únikem nebezpečných látek do životního prostředí (havárie v chemickém závodě, ve skladu chemikálií nebo při dopravní nehodě, havárie v jaderném energetickém zařízení nebo jiná havárie s únikem radioaktivních látek do životního prostředí), či jiné mimořádné situace většího rozsahu (ekologické havárie, velké ropné havárie), zátopové vlny a povodní.

  Grafické vyjádření varovného signálu "VŠEOBECNÁ VÝSTRAHA"

Zkouška sirén

  • Právním předpisem (vyhláška MV č. 380/2002 Sb.) je stanoveno, aby každou první středu v měsíci od 12:00 proběhla zkouška sirén.
  • Zkouška sirén probíhá zkušebním nepřerušovaným! tónem po dobu 140 sekund.
  • U elektronických sirén jsou občané vyrozuměni také hlasově.

  Co dělat v případě zaznění varovného signálu?

  • Když zazní varovný signál ukryjeme se v nejbližší budově, uzavřeme okna a dveře a podle možností je utěsníme.
  • Vypneme klimatizaci a větrání.
  • Posloucháme televizi, rozhlas či sdělení přímo prostřednictvím sirény a jednáme dle vydaných pokynů.

  Elektronické sirény na území Letňan:

V minulém roce se městské části podařilo prostřednictvím Magistrátu hl. m. Prahy zajistit instalaci dvou nových elektronických sirén. Celkově se na území Letňan v této době nachází 3 elektronické sirény. Jedná se o tato místa:

  • budova ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639
  • budova ŽS a MŠ Tupolevova, Dobratická 525
  • zimní stadion ICE ARENA Letňany, Tupolevova 669

Krizové stavy

  • Rozhodnutí o vyhlášení krizového stavu se zveřejní na úředních deskách úřadů městských částí a vyhlášením veřejnými sdělovacími prostředky.
  • Jako svůj poradní orgán pro řešení krizové situace může primátor ustavit Krizový štáb a pro případ povodně je ustanovena Povodňová komise.

Stav nebezpečí
Jsou-li v případě živelní pohromy, ekolog. nebo prům. havárie nehody nebo jiného nebezpečí ohroženy životy, zdraví, majetek, živ. prostředí nebo vnitřní bezpečnost a veřejný pořádek, pokud nedosahuje intenzita ohrožení značného rozsahu a není možné odvrátit ohrožení běžnou činností správních úřadů a IZS.

Nouzový stav
V případě živelních pohrom, ekolog. nebo prům. havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost

Stav ohrožení státu
Je-li bezprostředně ohrožena svrchovanost státu nebo územní celistvost státu anebo jeho demokratické základy

Válečný stav
Je-li ČR napadena nebo je-li třeba plnit mezinárodní smluvní závazky o společné obraně proti napadení

publicita projektu

Evropský fond pro regionální rozvoj | www.oppk.cz